Porównaj z OLX usługi finansowe

oszczędzaj swój czas i zobacz najlepsze oferty
na rynku. Sprawdzamy je na bieżąco

Wszystko co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się zarabiać na lokacie bankowej.

Według statystyk Polacy najchętniej inwestują swoje oszczędności w lokaty bankowe. Wielu zadaje sobie pytanie czy na owych lokatach w ogólę da się zarobić w czasach gdzie inflacja jest najwyższa od kilkunastu lat - w kwietniu wyniosła ok. 3,4%. Z raportu InfoKredyt “Oszczędzanie i kredytowanie Polaków” wynika, że największą popularnością cieszą się lokaty krótkoterminowe, zaraz za nimi znajdują się lokaty długoterminowe. Znacznie gorzej wypadają natomiast fundusze inwestycyjne oraz obligacje skarbowe.

 

Zacznijmy od tego czym właściwie jest lokata i co sprawia, że jest ona tak popularna wśród naszych rodaków.

Lokata bankowa (nazywana także depozytem bankowym) to jedna z usług bankowych, która zakłada, że klient udostępnia bankowi swoją pulę środków pieniężnych na określony czas, a w zamian otrzymuje wynagrodzenie w postaci ustalonej wartości procentowej odsetek od tej kwoty. Odsetki mogą być wypłacane miesięcznie, kwartalnie lub rocznie, w zależności od terminu zawartego na umowie między klientem a bankiem.

Wyróżniamy kilka rodzajów lokat m.in.:

- terminowa – jedna z najpopularniejszych na rynku, ze stałym bądź zmiennym oprocentowaniem;

- automatyczna – zakładana automatycznie przez bank, gdy środki na koncie klienta przekraczają ustalone saldo;

- progresywna – lokata, na której oprocentowanie rośnie wraz z czasem jej trwania;

- negocjowana – umożliwiająca negocjacje z bankiem o wysokość jej oprocentowania.

 

Lokaty swoją popularność zawdzięczają temu, że są jednym z łatwiejszych i najmniej ryzykownych sposobów inwestowania czy oszczędzania.

Jakie oprocentowanie aktualnie proponują banki ?

Od 2% do max 8%. Choć zdecydowana większość lokat oferuje zysk w granicach 2%.

Wysokość oprocentowania w dużej mierze zależy od:

- czasu na który zdecydujemy się zdeponwać nasze pieniądze (czas umowy),

- kwoty jaką zdecydujemy się przeznaczyć na ten rodzaj inwestycji,

- tego czy jesteśmy już klientem banku, w którym decydujemy się na lokatę (zdarza się, że niektóre oferty są tylko dla nowych klientów. Warto to sprawdzić przed podpisaniem umowy.Dla banku lokaty są to świetną okazją do ściągnięcia nowego klienta. Niektóre z nich  wymagają założenia dodatkowego rachunku bankowego co bardzo często łączy się z dodatkowymi kosztami, które trzeba odliczyć od finalnego zarobku na lokacie. Wysokość zarobku klienta jest uwarunkowana wysokością wpłaty początkowej oraz tym na jakie oprocentowanie ‘umówi’ się z bankiem.

Jak zatem wybrać lokatę bankową, żeby na niej zarobić ? 

Przede wszystkim trzeba dokładnie przyjrzeć się umowie i przeanalizować założenia, o których wspominamy powyżej. Kluczowe może wydawać się oprocentowanie.. ale jak się okazuje nie tylko ono jest tutaj ważne. Równie istotny jest okres trwania lokaty (patrząc przez pryzmat zarobku lokaty długoterminowe są zdecydowanie bardziej opłacalne). Banki nie często godzą się na podpisanie umowy na lokacie stałej, zdecydowanie chętniej proponują lokaty zmienne, gdyż wtedy mogą zmieniać oprocentowanie w zależności od sytuacji finansowej, co nie zawsze musi być korzystne dla klienta. i.

Na szczęście wiele podmiotów na rynku umożliwia porównanie aktualnych lokat bankowych, zbierając  wszystkie oferty w jednym miejscu. Dzięki temu potencjalny inwestor może sobie za pomocą kilku kliknięć wyliczyć ewentualny zarobek na danej lokacie, w zależności od czasu trwania umowy oraz wysokości lokowanego kapitału.

Lokaty bankowe są jedną z najbezpieczniejszych form inwestowania swoich pieniędzy. Nad lokowanymi pieniędzmi czuwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który w sytuacji kiedy bank nie jest w stanie wypłacić nam ulokowanych pieniędzy, zwraca zainwestowane sumy do równowartości 100 000 euro.

W zależności od warunków umowy, inwestor często może także zamknąć lokatę przed zakończeniem umowy. Nie zawsze musi się to wiązać z jakimiś dodatkowymi kosztami,  w wielu przypadkach bywa tak, że klient traci zwyczajnie tylko ilość odsetek, które bank zadeklarował, że w tym czasie wypracuje.

Mając na uwadze wszystkie powyższe zagadnienia warto zastanowić się nad tą formą zarobku, pod warunkiem, że stopy procentowe nie będą na ujemnym lub zerowym poziomie. Przy wysokim wkładzie początkowym lokata bankowa może być naprawdę opłacalna. Przy mniejszym budżecie inwestycyjnym nasz zarobek nie będzie, aż tak duży,  ale za to mamy większą gwarancję, że uchronimy  pieniądze przed inflacją, czyli spadkiem wartości pieniądza krajowego.

Okres spłaty
Oprocentowanie
Typ raty
Limity na kartach kredytowych
Raty innych kredytów
Inne stałe zobowiązania
Miesięczny dochód gospodarstwa
Liczba osób w gospodarstwie

Okres spłaty
Oprocentowanie
Typ raty
Limity na kartach kredytowych
Raty innych kredytów
Inne stałe zobowiązania
Miesięczny dochód gospodarstwa
Liczba osób w gospodarstwie

Okres spłaty
Oprocentowanie
Typ raty
Limity na kartach kredytowych
Raty innych kredytów
Inne stałe zobowiązania
Miesięczny dochód gospodarstwa

Kwota kredytu
Okres spłaty
Oprocentowanie
Prowizja
Inne koszty
Typ raty